Žigosanje

Za stiskanje delov v majhnih, srednjih ali velikih proizvodnih serijah se lahko uporablja več vrst stiskalnic, mehanske, pnevmatske ali hidropnevmatske. Štancanje je tehnika, ki se uporablja v najrazličnejših aplikacijah, kjer je treba upoštevati številne parametre.

 

Tako kot pri naših stiskalnicah za sestavljanje, štancanje, upogibanje in kovičenje podjetje EMG oblikuje stiskalnice, ki jih je mogoče prilagoditi različnim vrstam proizvodnje ter varnosti in udobju operaterja na delovnem mestu, pri čemer upošteva posebne parametre vsake stranke.

 

 

Hladno ali vroče žigosanje delov z mehansko stiskalnico

Mehansko hladno ali vroče žigosanje je postopek oblikovanja delov, za katerega so potrebni stroji, kot je mehanska stiskalnica, in ustrezno orodje (matrice, izsekovalniki itd.). Načelo je preprosto in temelji na plastični deformaciji materiala (običajno kovine). Deformacija je sestavljena iz podaljšanja ali zoženja pločevine, da se doseže želena oblika.

 

Razlikujemo med hladnim štancanjem, ki se izvaja pri sobni temperaturi, in vročim štancanjem, pri katerem je treba del segreti na približno 800 °C za blago jeklo.

 

Hladno žigosanje je tehnika, ki se najpogosteje uporablja za velike ali zelo velike proizvodne serije delov, ki zahtevajo močan enostranski učinek. Stroškovna cena postopka je izredno nizka glede na zelo veliko število izdelanih delov in zelo kratek čas izdelave. Uporaba te vrste orodja je hitra in preprosta, dele pa je mogoče izdelati takoj, ko je orodje nameščeno in nastavljeno na mizo stiskalnice.

 

Hladno stiskanje se lahko izvaja s pnevmatsko stiskalnico (pritisk do 6 ton) ali hidropnevmatsko stiskalnico (pritisk do 100 ton). Vendar so za velikoserijsko proizvodnjo primernejše mehanske stiskalnice. Zaradi njihove udarne moči in hitrosti izvedbe lahko dosežejo veliko večjo produktivnost kot pnevmatske in hidropnevmatske stiskalnice.

 

Na stiskalnici je mogoče nastaviti številne parametre, da se prilagodijo orodja (štampiljke, matrice itd.), potrebna za proizvodni proces, in doseže natančen tlak, ki bo omejil tveganje loma na celotni površini štancanih delov ali njenem delu.

 

Globina gosjega vratu, prostor za glavo, hitrost spuščanja in hod so pomembni parametri, za katere vam lahko zagotovimo podrobnosti, ko se sprašujete, katero stiskalnico izbrati za štancanje delov iz različnih materialov z različno trdnostjo in elastičnostjo.

 

Svoja strojna orodja prilagodimo tako, da vaši štancani predmeti dobijo želeno obliko, debelino in premer z najmanjšim številom izmetov. Naše stiskalnice so preproste za upravljanje, robustne in zagotavljajo brezhibno proizvodnjo tudi pri velikih serijah.

 

Na zahtevo stranke lahko mehanske stiskalnice EMG opremimo z vsemi posebnimi prilagoditvami, ki so potrebne za optimizacijo proizvodnje.

Nekaj primerov možnih prilagoditev stiskalnic EMG:

Prilagodimo lahko naše stiskalnice vaši dejavnosti, da bo postopek stiskanja čim bolj učinkovit, hkrati pa bo operaterju na delovnem mestu zagotovljeno kar največje udobje.

 

  • Spodnji in/ali zgornji izmetni sistem (pnevmatski ali mehanski) za sprostitev pravkar izdelanega dela ali odrezka.
  • Sistem za mazanje proizvodnje za vsak potisk stiskalnice.
  • Sistem za izpihovanje v orodje.
  • Sistem za transport materiala pred in po rezanju.
  • Sistem za rezanje odrezkov na izhodu iz orodja.
  • Sistem samodejnih zaslonov, ki fizično ščitijo operaterja med postopkom stiskanja.
  • nadzor za izpraznitev izdelanih delov ali odrezkov.
  • Zaščite, posebej zasnovane za geometrijo izdelanih delov.
  • Inteligentna varovala, ki zagotavljajo varnost upravljavca in avtomatizirajo zagon stiskalnice.
  • Možnost spreminjanja hitrosti, s katero se med stiskanjem premika bat; ko je hitrost izbrana, ostane med stiskanjem nespremenjena.
  • Prilagoditev krmilnika PLC, ki lahko upravlja stiskalnico glede na okolje v kompleksni proizvodni liniji.

 

Možno je tudi spreminjanje hitrosti, s katero se bat premika pred štancanjem, ali prilagoditev krmilnika PLC za upravljanje stiskalnice glede na njeno okolje v kompleksni proizvodni liniji. Vaše posebne potrebe lahko izpolnimo tudi z zasnovo posebnega stroja in prilagojene opreme.

 

Prednosti in slabosti stiskanja pločevine

Prednosti stiskanja pločevine v avtomobilski industriji

Štancanje pločevine je bistven proces v avtomobilski industriji. Natančnost in hitrost proizvodnje sta bistvenega pomena. Glavne prednosti stiskanja pločevine so naslednje:

- nižji proizvodni stroški: Z mehanskimi ali hidropnevmatskimi stiskalnicami je mogoče izdelovati dele v velikih serijah z nizkimi stroški na enoto.

- Visoka natančnost: z orodji, kot so matrice in štance, je mogoče izdelati kompleksne oblike z odlično kakovostjo in enakomerno debelino pločevine.

- Prilagodljivost materiala: Štancanje se lahko uporablja za različne vrste kovin. Glede na zahteve projekta je mogoče globoko vleči blago jeklo, aluminij in nerjavno jeklo.

- Optimizacija procesa: Hitrost sodobnih strojev pomeni, da je mogoče izpolniti zahteve proizvodnih linij z velikim obsegom proizvodnje.

 

Pomanjkljivosti in omejitve stiskanja pločevine

Vendar se je pri štancanju treba zavedati nekaterih pomembnih omejitev, kot so obraba matric in izsekovalnikov, ki so izpostavljeni visokemu tlaku, potreba po dodatni tehnologiji za odpravo omejitev pri štancanju določenih geometrijskih oblik in potencialno visoki stroški, povezani z oblikovanjem posebnih orodij.

 

Ključne faze v postopku štancanja pločevine

Priprava in načrtovanje postopka štancanja pločevine temeljita na analizi potreb, med katero se opredelijo specifikacije dela (oblika, debelina, materiali), in možni zasnovi orodij za štancanje, med katero je treba upoštevati parametre, kot sta trdnost pločevine ali globina gosjega grla stiskalnice.

 

Izbira stiskalnice je odvisna od materiala in količine, ki jo je treba izdelati. V podjetju EMG ponujamo :

- Mehanske stiskalnice zaradi njihove moči in zmožnosti izdelave velikih količin delov,

- hidropnevmatske stiskalnice za izjemno natančen nadzor do 100 ton,

- pnevmatske stiskalnice za tlake do 6 ton.

 

Različne faze procesa stiskanja pločevine

V postopku štancanja pločevine so štiri glavne faze: pritrjevanje pločevine, oblikovanje, izmet in nazadnje nadzor kakovosti. Ko je pločevina nameščena na matrico, se stisne v obliko. Pritisk je določen glede na material, ki ga je treba žigosati, in uporabljeno stiskalnico. Izdelani deli se lahko nato iztisnejo s pnevmatskim ali mehanskim sistemom izmetavanja. Čeprav so naše stiskalnice zasnovane za optimalne rezultate, nadzor kakovosti zagotavlja, da so izdelani deli ali serije delov skladni s specifikacijami.

 

Nedavne aplikacije in inovacije na področju stiskanja pločevine

Štancanje je pogosto potrebno v letalski in vesoljski industriji. Ta tehnika izpolnjuje zahteve po natančnosti delov, katerih glavni lastnosti sta trdnost in majhna teža. Mehanske in hidropnevmatske stiskalnice družbe EMG, opremljene z visoko natančnimi orodji, omogočajo izdelavo kompleksnih sestavnih delov z natančnimi tolerancami, ki se zahtevajo v tem vrhunskem sektorju.

 

Stiskalnice so sestavni del današnjih tehnoloških inovacij. V podjetju EMG dejansko ponujamo posebne zasnove , ki ustrezajo potrebam naših strank, na primer za izdelavo proizvodne linije, v katero je mogoče vstaviti stiskalnico. Ne glede na vašo uporabo vam bodo naše tehnične ekipe pomagale pri izbiri stiskalnice.